Czy każdy samochód opłaca się przerobić na gaz?

Większość warsztatów świadczących usługi montażu instalacji gazowej twierdzi , że każdy samochód można przerobić na LPG. Oczywiście, każdy można, ale czy zawsze się to opłaca? Generalnie w dzisiejszych czasach, kiedy obserwujemy ciągły i duży wzrost cen benzyny, wydaje się, że zasilanie naszego samochodu autogazem jest najbardziej rozsądnym rozwiązaniem.

Jest to paliwo najtańsze i najbardziej ekologiczne. Jeśli wykorzystujemy samochód do pokonywania dużych odległości, to rzeczywiście koszty przerobienia instalacji gazowej szybko nam się zwrócą. Jednak, jeśli korzystamy z samochodu mało, na przykład na weekendowe zakupy i wypady do rodziny, wówczas samochód i tak będzie wykorzystywał konieczną do odpalenia benzynę i tak naprawdę nic nie zaoszczędzimy. Niestety w przypadku większości modeli samochodów jest konieczne rozgrzanie silnika benzyną, zanim przełączymy samochód na instalację gazową. Z tego powodu konieczne jest również posiadanie benzyny.

Inną kwestią jest spalanie. Oczywiście im większe spalanie samochodu, tym bardziej opłaca się inwestycja w autogaz. Przy około 100km przejechanych samochodem, który dużo spala, zużycie LPG Kraków wynosi około 10-20% mniej, pamiętajmy dodatkowo, że gaz jest dwa razy tańszy niż benzyna. Koszt montażu instalacji nie jest wysoki, waha się w zależności od generacji i modelu samochodu. W przypadku częstego używania samochodu szybko się zwraca. W Krakowie jest wiele zakładów mechanicznych, które świadczą usługi takiej przeróbki. Jednak należy również pamiętać o tym, że ze względów technicznych nie każdy samochód można przerobić na autogaz. Samochód musi mieć chłodzony cieczą silnik benzynowy, aby można było w nim zamontować instalację gazową. Z tego względu na gaz nie opłaca się przerabiać Malucha, czy dwusuwów.

Nie nadają się do tego również samochody z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Jak więc widać, nie każdy samochód może cieszyć się dobrodziejstwem przeróbki na gaz. Przed dokonaniem decyzji, czy rzeczywiście nam się to opłaca i czy jest to w ogóle możliwe warto się skonsultować z mechanikami z odpowiedniego warsztatu świadczącego podobne usługi.